WYPRAWY GEOTURYSTYCZNE I WARSZTATY GEOLOGICZNE

PODSTAWOWE INFORMACJE:

 • wyprawy trwają zwykle 3-4 godziny
 • wycieczki są odpowiednie dla rodzin z dziećmi
 • koszt uczestnictwa: 40 zł/os., w przypadku rodzin: 2+1 – 110zł, 4 os. i więcej 35 zł/os.
 • płatność na miejscu gotówką (wystawiam paragony, w przypadku faktury proszę o wcześniejszą informację)
 • na czas warsztatów zapewniam młotki oraz okulary ochronne, we własnym zakresie polecam zaopatrzyć się w plecak/torbę na okazy i rękawice robocze.
 • wyprawy prowadzone są przez geologa, certyfikowanego przewodnika Geoparku Przedgórze Sudeckie, pasjonata i popularyzatora nauk o Ziemi z ponad 20-letnim stażem.
 • przed poszukiwaniami w terenie robię teoretyczne wprowadzenie – omawiam najważniejsze aspekty geologiczne danego miejsca, do każdej wyprawy mam przygotowaną odpowiednią kolekcję dydaktyczną minerałów i skał, z którą zapoznaję uczestników a także udostępniam dodatkowy sprzęt materiały i pomoce dydaktyczne; po warsztatach uczestnicy dostają dostęp do materiałów dydaktycznych w PDF.
 • na miejscu poszukiwań jestem cały czas do dyspozycji – staram się do każdego podchodzić i omawiać zebrane okazy i także chętnie odpowiadam na nurtujące was pytania
 • znalezione okazy minerałów i skamieniałości uczestnicy zabierają ze sobą
 • warsztaty w terenie odbywają się zwykle blisko parkingu, nie ma tutaj dalekich wyjść w góry, trasy mają maksymalnie do 3 km w obie strony.
 • liczba miejsc ograniczona; grupy do 20 osób (obowiązują zapisy – kontakt poniżej)
 • uczestnicy poruszają się własnymi środkami transportu;
 • opcjonalne ubezpieczenie NNW, także w własnym zakresie.
 • zajęcia mają charakter edukacyjny – poszukiwania prowadzimy na powierzchni, bez rozkopywania stanowisk i niszczenia przyrody.
 • zwykle nie odwołuję zaplanowanych wypraw np. ze względu na deszcz, chyba że sytuacja jest dość skrajna
 • rezerwacja miejsc: Facebook / messenger / grzegorzbijak@geopasja.pl / tel. 692-909-500

Wyprawy odbywają się w weekendy w 4 różnych lokalizacjach – poniżej szczegółowe informacje oraz opisy odwiedzanych stanowisk

Opisy odwiedzanych miejsc, daty i miejsca spotkania:

TERMINY:

weekendy 2022Fluoryty i ametysty w Masywie Śnieżnika

miejsce spotkania: KLETNO (przy Muzeum Ziemi)

Wyprawa na hałdy dawnej kopalni żelaza, fluorytu i uranu w Kletnie. Miejsce to słynie z wielu minerałów, ale najbardziej charakterystycznym minerałem jest fioletowy fluoryt, który bez problemu znajdziemy na hałdzie. Oprócz niego poszukiwać będziemy ametystu, magnetytu, chryzokoli i innych minerałów.
Na hałdzie w Kletnie będzie okazja poznać ciekawe właściwości minerałów oraz jak te cechy są wykorzystywane do rozpoznawania minerałów.


TERMINY:

weekendy 2022Opale, chalcedony i chryzoprazy Wzgórz Szklarskich

miejsce spotkania: Szklary-Huta, parking przy DK8

Wycieczka po nieczynnej odkrywkowej kopalni rud niklu – to miejsce, które stało się słynne dzięki występowaniu żył chryzoprazu – cenionego kamienia szlachetnego o pięknej, zielonej barwie. Poznamy historię tego miejsca, także geologiczną – dowiemy się jak doszło do powstania złoża oraz występujących tutaj minerałów i skał, które tworzyły się pod dnem oceanu. W odkrywce będzie okazja pokopać i poszukać minerałów – chalcedonu, opalu, chryzoprazu.


TERMINY:

weekendy 2022Skamieniałości karbońskich roślin w Górach Wałbrzyskich

miejsce spotkania: Wałbrzych

Wycieczka na hałdy dawnej kopalni węgla kamiennego – okazja do zapoznania się ze skałami jakie budują Dolnośląskie Zagłębie Węglowe. Miejsce te niegdyś było wielkimi bagniskami i bujnym lasem z ogromnymi paprociami i skrzypami – szczątki tych roślin w postaci skamieniałości zachowały się w skałach, które zalegają na hałdzie – każdy będzie miał okazję zebrać ciekawe okazy do kolekcji.


TERMINY:

weekendy 2022Szczotki kryształu górskiego w Górach Sowich

miejsce spotkania: Przygórze

Wycieczka po Górach Sowich, gdzie zapoznamy się z geologią masywu i jego okolic, poznamy ciekawe skały z głębin ziemi i oczywiście poszukamy bardzo błyszczących szczotek kwarcu  – kryształu górskiego. Będzie także słowo o dawnym górnictwie na tym terenie.  Dla osób zainteresowanych podziemiami i górnictwem jest opcja warsztatów indywidualnych połączona ze zwiedzaniem dawnych kopalni.