WYPRAWY GEOTURYSTYCZNE I WARSZTATY GEOLOGICZNE

  • wycieczki są odpowiednie dla rodzin z dziećmi
  • czas trwania 3-4 godziny
  • warsztaty zwykle są blisko parkingu, dłuższe trasy do 3 km w obie strony
  • ZAPISY / rezerwacja miejsc:
    – facebook lub messenger
    – grzegorzbijak@geopasja.pl
    – tel. 692-909-500
  • liczba miejsc ograniczona; grupy do 20-30 os. w zależności od stanowiska
  • koszt uczestnictwa: 50 zł/os, dzieci do lat 4 – za darmo
  • płatność na miejscu gotówką (wystawiam paragony, w przypadku faktury proszę o wcześniejszą informację)
  • na czas warsztatów zapewniam młotki oraz okulary ochronne
  • we własnym zakresie polecam zaopatrzyć się w plecak/torbę na okazy i rękawice robocze.
  • wyprawy prowadzone są przez geologa, certyfikowanego przewodnika Geoparku Przedgórze Sudeckie, pasjonata i popularyzatora nauk o Ziemi z ponad 20-letnim stażem.
  • przed poszukiwaniami w terenie robię teoretyczne wprowadzenie – omawiam najważniejsze aspekty geologiczne danego miejsca, do każdej wyprawy mam przygotowaną odpowiednią kolekcję dydaktyczną minerałów i skał, z którą zapoznaję uczestników a także udostępniam dodatkowy sprzęt materiały i pomoce dydaktyczne; po warsztatach uczestnicy dostają dostęp do materiałów dydaktycznych w PDF.
  • na miejscu poszukiwań jestem cały czas do dyspozycji – staram się do każdego podchodzić i omawiać zebrane okazy i także chętnie odpowiadam na nurtujące was pytania
  • uczestnicy poruszają się własnymi środkami transportu;
  • opcjonalne ubezpieczenie NNW we własnym zakresie.
  • zajęcia mają charakter edukacyjny – poszukiwania prowadzimy wyłącznie na powierzchni terenu, bez rozkopywania stanowisk i niszczenia przyrody.
  • znalezione okazy minerałów i skamieniałości uczestnicy zabierają ze sobą
  • zwykle nie odwołuję zaplanowanych wypraw np. ze względu na deszcz, chyba że sytuacja jest dość skrajna


Wyprawy odbywają się w weekendy w różnych lokalizacjach – poniżej szczegółowe informacje oraz opisy odwiedzanych stanowisk

KLETNO – Fluoryty i ametysty w Masywie Śnieżnika

NAJBLIŻSZE TERMINY: 3.06 / 8.06 / 17.06

Wyprawa na hałdy dawnej kopalni żelaza, fluorytu i uranu w Kletnie. Miejsce to słynie z wielu minerałów, ale najbardziej charakterystycznym minerałem jest fioletowy fluoryt, który bez problemu znajdziemy na hałdzie. Oprócz niego poszukiwać będziemy ametystu, magnetytu, chryzokoli i innych minerałów.
Na hałdzie w Kletnie będzie okazja poznać ciekawe właściwości minerałów oraz jak te cechy są wykorzystywane do rozpoznawania minerałów.


Agaty i kwarce Gór Kaczawskich

NAJBLIŻSZE TERMINY: lipiec/sierpień 2023

Wyprawa na tereny gdzie w minionych epokach geologicznych miała miejsca silna aktywność wulkaniczna, która pozostawiła ciekawe skały. To w nich będziemy poszukiwać agatów oraz szczotek kwarcowych.


Skamieniałości karbońskich roślin w Górach Wałbrzyskich

NAJBLIŻSZE TERMINY: 10.06

miejsce spotkania: Wałbrzych

Wycieczka na hałdy dawnej kopalni węgla kamiennego – okazja do zapoznania się ze skałami jakie budują Dolnośląskie Zagłębie Węglowe. Miejsce te niegdyś było wielkimi bagniskami i bujnym lasem z ogromnymi paprociami i skrzypami – szczątki tych roślin w postaci skamieniałości zachowały się w skałach, które zalegają na hałdzie – każdy będzie miał okazję zebrać ciekawe okazy do kolekcji.


Szczotki kryształu górskiego w Górach Sowich

TERMINY: 27.05 / 25.06

miejsce spotkania: Przygórze przy cmentarzu

Wycieczka po Górach Sowich, gdzie zapoznamy się z geologią masywu i jego okolic, poznamy ciekawe skały z głębin ziemi i oczywiście poszukamy bardzo błyszczących szczotek kwarcu  – kryształu górskiego. Będzie także słowo o dawnym górnictwie na tym terenie.  Dla osób zainteresowanych podziemiami i górnictwem jest opcja warsztatów indywidualnych połączona ze zwiedzaniem dawnych kopalni.


TERMINY:

OPCJA INDYWIDUALNA



Jaspisy Gór Kamiennych

miejsce spotkania: Świerki K. Nowej Rudy

Wycieczka do zalanego kamieniołomu melafirów gdzie w środku zastygniętego potoku lawowego poszukamy jaspisów.

WARSZTATY ROZSZERZONE O CIĘCIE I SZLIFOWANIE OKAZÓW W PRACOWNI – WKRÓTCE SZCZEGÓŁY.


NOWOŚĆ – jedyna wyprawa na pograniczu Mazowsza i Kujaw

Kryształy gipsu nad Wisłą

miejsce spotkania: Dobrzyń nad Wisłą

Poszukiwania kryształów przezroczystego gipsu oraz przeróżnych form konkrecji gipsowych w mioceńskich iłach odsłaniających się w skarpie zalewu Włocławskiego.


TERMINY: –

MIEJSCE AKTUALNIE NIEDOSTĘPNE DO POSZUKIWAŃ Z MŁOTKIEM – JEST OPCJA WARSZTATÓW INDYWIDUALNYCH – ZWIEDZANIA STANOWISKA I ZBIERANIA PRÓBEK Z POWIERZCHNI



Opale, chalcedony i chryzoprazy Wzgórz Szklarskich

miejsce spotkania: Szklary-Huta, parking przy DK8

Wycieczka po nieczynnej odkrywkowej kopalni rud niklu – to miejsce, które stało się słynne dzięki występowaniu żył chryzoprazu – cenionego kamienia szlachetnego o pięknej, zielonej barwie. Poznamy historię tego miejsca, także geologiczną – dowiemy się jak doszło do powstania złoża oraz występujących tutaj minerałów i skał, które tworzyły się pod dnem oceanu. W odkrywce będzie okazja poszukać minerałów – chalcedonu, opalu, chryzoprazu.