Beryle z Siedlimowic

Nieopodal wsi Siedlimowice na Przedgórzu Sudeckim znajduje się duży, czynny kamieniołom granitu. Został on założony w obrębie jednostki geologicznej – masyw granitoidowy Strzegom-Sobótka. Eksploatowany jest tutaj granit dwułyszczykowy – czyli poza głównymi składnikami, kwarcem i skaleniem zawiera dwa rodzaje łyszczyków – czarny biotyt i srebrzysty muskowit. W obrębie granitów spotykane są liczne żyły pegmatytowe – gruboziarniste skały o dość prostym składzie – główny budulec to kwarc, skaleń i muskowit.

Z tymi żyłami związane jest występowanie ciekawych minerałów. Najbardziej to stanowisko zasłynęło z kryształów beryli, ale spotykane są tutaj także granaty, rzadziej spotykane są kryształy gahnitu.
Granat – zaklasyfikowany jako spessartyno-almandyn; tworzy niewielkie (z reguły 1-3 mm) izometryczne kryształy o wiśniowoczerwonej barwie; wyjątkowo są spotykane większe kryształy do 1 cm.
Beryl – tworzy z reguły sześcioboczne słupy, o długości kilku centymetrów, ale zdarzały się osobniki nawet 10 cm. Kryształy są nieprzezroczyste (tylko partie mogą być lekko przeświecające), przyjmują barwę najczęściej jasnozieloną do żółtej.
Gahnit – ten rzadki spinel spotykany jest w postaci regularnych ciemnozielonych ziaren do 5 mm średnicy.
Muskowit – srebrzyste blaszki, czasami tworzące pakiety nawet do kilkunastu cm długości – charakterystyczny jest dla nich silny połysk oraz doskonała łupliwość w jednym kierunku – muskowit oddziela się na cienkie, przeświecające blaszki.
Kwarc – przez wiele lat eksploatacji, praktycznie nie były znane ciekawsze znaleziska tego minerału – dopiero w roku 2012 w czasie robót strzałowych trafiono na strefę z druzami i izolowanymi kryształami kwarcu dymnego o dużej czystości i silnym połysku. Notowano także tzw. kryształy berłowe.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s