Kambryjskie trylobity z Czech

Na południowy-zachód w odległości około 50 km od Pragi znajduje się niewielka wioska o nazwie Jince, która zasłynęła z rewelacyjnie zachowanej fauny trylobitowej w łupkach – to jedno z najbardziej klasycznych stanowisk paleontologicznych kambru o światowej randze.

Ellipsocephalus hoffi, ok. 3 cm

Obszar na którym znajdują się Jince – pomiędzy Pragą a Pilznem, określany jest mianem Barrandienu. Zbudowany jest on z paleozoicznych skał osadowych, które są zeerodowanym, starym pasmem górskim. Jince oraz okolica w podłożu ma kambryjskie łupki, przeważnie barwy ciemnoszarej i czarnej a ich wiek określono na kambr. Lokalnie w ich obrębie występują nagromadzenia z odciskami trylobitów – paleozoicznych, morskich stawonogów. W znacznej większości są one reprezentowane przez jeden gatunek Ellipsocephalus hoffi. Wielkość osobników wacha się w graniach 1-2 cm. Rzadziej spotykane są trylobity z rodzaju Conocoryphe a także Paradoxides, w przypadku których rozmiary sięgają kilku centymetrów, ale też często są to osobniki niekompletne lub po prostu odciski fragmentów pancerzy.

Najbardziej znanym, pierwotnie opisywanym i bogatym w trylobity stanowiskiem są wychodnie skał w dolinie rzeki Litavka przy samej wiosce, ale od wielu lat jest to teren objęty ochroną – pomnik przyrody, więc jakiekolwiek poszukiwani i zbieraniem tam okazów jest zabronione. Natomiast skały te kontynuują się na zachód od Jince, na zboczach Góry Vystrkov, ale są tam zdecydowanie gorzej odsłonięte, bo zbocze pokrywają łąki i lasy. Miejscami na stoku można natrafić na odsłonięty rumosz łupkowy, podcięcia i skarpy przy drogach leśnych bądź wykopy poszukiwaczy. Największe szanse na znalezienie trylobitów to przeglądanie właśnie takiego rumoszu, rozłupywanie większych kawałków. Wg informacji od czeskich kolekcjonerów, teren ten był wcześniej niedostępny i podlegał pod jednostkę wojskową, która nadal się tam mieści u podnóża góry. Miałem okazję odwiedzić to stanowisko wiosną 2018 roku wraz z grupą z Pracowni Geologicznej „Spirifer”, właśnie eksplorując łąki na wschód od wsi. Poniższe zdjęcia trylobitów, to jednak nie są efekty tych poszukiwań, a stare okazy zakupione od lokalnego zbieracza, lata temu na czeskiej giełdzie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s